Конспект уроку на тему: ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ
Тема: Здоровий спосіб життя
Мета: Відпрацювати
лексичний матеріал теми. Удосконалювати вимову звуків. Продовжувати формувати
навички усного мовлення. Розвивати комунікативні здібності учнів.
Удосконалювати техніку читання. Розвивати вміння знаходити певну інформацію під
час читання. Виховувати любов до спорту і бажання дотримуватися здорового
способу життя.
Обладнання:
підручник, зошит, малюнки, таблиці, серце здорового способу життя.
Хід уроку
1. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення
1) Привітання і повідомлення теми та мети уроку.
-Hello, everyone!
How are you today? I hope you are fine and you will be active and energetic at
the lesson, because you have your recipes of being healthy.
2) Уведення в іншомовну атмосферу
-At first let’s
revise the parts of the body and the
words which are connected with them (You may use pictures or dolls).
-lungs, chest, throat, heart, ear, eye, head, ankle, tooth-teeth, blood,
pulse, arm, hand, leg, foot, neck, back, stomach, nose, blood, pressure.
2. Основна частина уроку
1) А)
Розвиток умінь усного мовлення
-Учні
ланцюжком висловлюються, спираючись на малюнки і слова: chocolate, carrot, milk, butter, cake, apple, fruit, banana, cereals, bread, rice, corn.
B) Дати відповіді на
запитання: which foods are in the milk group?
2) Робота в
групах. Проект постера: «Healthy
life»
Учні працюють у групах(2), вони обговорюють
проект постера «Healthy
life» (підготовленого вдома)
My Exercise Plan
What will I do?
When?
Where?
How long?
Why?
And we haven’t seen your posters «Healthy
life» yet. Please, produce them and read what is written
on them.
3) Перевірка домашнього завдання
These people are not very well each
has a different problem. The boy has a cold.
(Опис малюнків)
Headache (I’ve got a headache)
High temperature
Stomachache
Legate
Pair work
-
What’s
the matter?
-
I’ve
got a headache.
-
What
are you going to do?
-
I’m
going to see a dentist (doctor)
4) Reading
1) Read the letter and say what once happened to Michael.
Ex.1, p.82
2) Answer the questions
a) How long had Michael been of school?
b) How did break his leg?
c) How long had he stayed at the hospital?
d) Who brought ham home?
e) How did he feel being at home?
Повторення Past
Simple
неправильних
дієслів, що зустрічаються у тексті. Учні виконують вправу письмово, а потім зачитують відповіді.
5) Speaking
How to stay Healthy
Copy this chart on a sheet of
paper. Check yes or no for each question. Find your score
Ways to stay healthy
|
Yes
|
No
|
1. I eat a good breakfast.
|
|
|
2. I play every day.
|
|
|
3. I get enough sleep.
|
|
|
4. I drink water, milk, and fruit juice.
|
|
|
5. I eat fruits and vegetables.
|
|
|
6. I wash my teeth every day.
|
|
|
7. I brush my face and hands each morning.
|
|
|
8. I have checkups by a dentist.
|
|
|
9. I have checkups by a dentist.
|
|
|
10. I do not get close to people with colds.
|
|
|
Score:
10 yes checks =
You are doing great!
9 yes checks =
You are doing well – Go for 10
8 yes checks =
You could do better
7 or less yes
checks – It is time to become more healthy
3. Заключна
частина уроку
1) Домашнє завдання. Зробити проект «You and Your Health»
2) Підведення підсумків уроку.
Бесіда з учнями: All
right, I hope your heads don’t hurt and you’ve bought nice toothbrushes.
Please, do your parts of the Project and revise the material we’ve studied for
the test.
Немає коментарів:
Дописати коментар